Daily Archives: 14 marca 2013

Majaczenie

Majaczeniem, określanym także jako delirium, nazywa się stan przemijającego zaburzenia świadomości, któremu towarzyszą objawy zarówno psychiczne, jak i fizyczne (halucynacje, urojenia, drgawki, bredzenie). Majaczenie występuje na przykład przy ciężkich zatruciach, przewlekłym alkoholizmie, uzależnieniu od narkotyków lub leków i groźnych infekcjach. Może również pojawić się po dużych urazach. Szczególnie często występuje podczas tak zwanego głodu narkotycznego. Przyczyny, które prowadzą do wystąpienie tego stanu, nie są dokładnie poznane. Przyjmuje się, że zaburzenia w gospodarce wodnoelektolitowej, na przykład wysoki niedobór magnezu, mogą wywołać majaczenie. Innymi przyczynami mogą być również: odwodnienie, obniżenie poziomu glukozy, a także przerzuty nowotworowe mózgu. Wiadomo również, że majaczenie pojawia się także wyniku długotrwałego przyjmowania narkotyków lub leków psychotropowych. Ośrodek oddechowy mózgu zostaje wówczas przytłumiony, natomiast przy odstawieniu używek staje się nadwrażliwy. Tłumaczy to nadpobudliwość centralnego układu nerwowego oraz skłonności do występowania drgawek. Majaczenia alkoholowe lub narkotyczne wywołane są także długą bezsennością i ogólnym wycieńczeniem organizmu.

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera atakuje osoby w starszym wieku, a jej objawem jest powolne osłabienie i utrata wydolności umysłowej. Przyczyną tego procesu jest stopniowy zanik kory mózgowej, przyczyn nienaruszone pozostają obszary odpowiedzialne za podstawowe funkcje życiowe, takie jak oddychanie i krążenie krwi. W przebiegu choroby Alzheimera dochodzi do zaburzeń mowy, pamięci, zmysłu orientacji oraz postępującego otępienia, co może trwać miesiące lub lata. Pacjent ma problemy z pojmowaniem zrozumiałych i prostych dotąd rzeczy i pojęć.
Wciąż jeszcze nie zostały dość dobrze poznane przyczyny występowania choroby Alzheimera. Bierze się ich wiele pod uwagę. W mózgu chorych osób stwierdzono obniżenie się poziomu acetylotransferazy cholinowej. Acetylotrazsferaza choinowa wraz z acetylokoenzymem A powoduje przemianę choliny w acetylocholinę. Acetycholina pełni w ustroju rolę neuromadiatora, czyli jest związkiem chemicznym, który przekazuje informacje z jednej komórki nerwowej do drugiej. W chorobie Alzheimera dochodzi także do uszkodzenia innych układów neuroprzekaźnikowych.
Nie znając dobrze przyczyn choroby, nie można jej zapobiegać. Jest to również choroba nieuleczalna, a zastosowanie środków farmakologicznych może tylko na pewien czas złagodzić jej objawy. Postępu choroby nie można powstrzymać. Specjalne ćwiczenia pamięciowe mogą jedynie przez pewien czas opóźniać nasilenie się jej objawów.